Kozmetik ürün ithalat izni

Konuyu Yazan Yonetici   // 17 Temmuz 2012   // 0 Yorum

Merhabalar,

İthalatını veya üretimini yapacağınız tüm Kozmetik Ürünler (parfüm, şampuan, makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri vb.) için Sağlık Bakanlığı’na, Kozmetik Bildirim başvurusunun yapılarak firmanız adına Kozmetik Bildirim Kabul Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.

İthal Edilen Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi ithalat işlemlerine başlamadan ve ürünlerinizi gümrüğe getirmeden alınız. Ürünleriniz gümrüğe geldikten sonra Belge işlemlerine başlanılması durumunda, fiili ithalatı yapamayacağınız için ürünlerinizi gümrükte bekletmek zorunda kalırsınız. Bu durum, size maddi kaybın yanında ürünlerinizin gümrükte sağlıksız koşullarda bekletilmesi durumunda ürün kalitesinde azalma riski de getirir.

Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi üretime başlamadan, ürünleri piyasaya sürmeden alınız. Zira, Bakanlık Uzmanları dosya üzerinde yapacakları inceleme soncunda ürünün etiketlerinde veya tanımında değişiklik talep edebilmektedir.

NOT: Fason üretimlerde, hem piyasaya süren hem de üretimi yapan firmanın ilgili ürün için Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, Kozmetik Bildirimi yapılmadan veya yanıltıcı-yanlış beyanla piyasaya sürülen ürünlerin tespiti halinde firmalara, ürünlerin piyasadan toplatılmasının yanında yüksek miktarda idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Ulusal Zehir Danışma Merkezi Bildirimleri

Firmanız adına Kozmetik Bildirim Kayıt Belgesi düzenlenmesinin ardından bildirimi yapılan ürünlere ait içerik bilgilerinin Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ne (UZEM) gönderilmesi gerekmektedir.

76/768/EEC Standardı Kapsamında Deklarasyon – Sağlık Sertifikası İşlemleri

Sağlık Sertifikası, yurtiçinde üretimi yapılan kozmetik ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir. Söz konusu belgenin alınabilmesi için, ihraca konu kozmetik ürünlerin Sağlık Bakanlığı bildirimlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Tüm bu açıklamalar doğrultusunda, kozmetik olarak beyan edilen her ürünün Sağlık Bakanlığı onayından geçemediğini bilmenizi isteriz. Kurum tarafından yapılan dosya incelemesi sonrasında bazı kozmetik ürünler için ambalaj ve etiket bilgileri talep edilebilmektedir. Mevzuatlara uymayan etiket ve içeriklere haiz kozmetik ürünler de Bakanlık tarafından red edilebilmektedir.

Teklifimiz dahilinde hizmetlerimiz ;

1) Başvuru öncesinde firmanızın ve yetkililerin Bakanlığın e-bildirim sistemine tanımlanması,

2) Kozmetik Ürün Bildirimi yapılacak ürün listelerinin uzmanlarının desteği ile en doğru şekilde oluşturulması, kontrolü, sisteme kaydedilmesi

3) Başvurunun yapılması ve işlemlerinizin sonuçlandırılmasına kadar geçen her aşamadan firmanızın bilgilendirilmesi

Bilgi almak için iletişime geçebilir ,  Varsa aklınıza takılan soruları tarafımıza iletebilirsiniz.

Saygılarmızla,


Etiketler:

cilt bakım ürünleri izinleri

Deterjan ithalatı

ithal tıbbi cihazların ubb kaydı

kozmetik ithal izni 2012

kozmetik ithalat izin belgesi 2012

kozmetik ithalat nasıl yapılır

Kozmetik ithalatı

kozmetik ithalatı için gerekli belgeler 2012

Kozmetik ithalatı izni

Kozmetik izinleri

kozmetik izni

Kozmetik ürün ithalatı

Kozmetik ürün izinleri

kozmetik urunu ithalati

makyaj malzemeleri

Parfüm ithalatı

parfüm ithalatı nasıl yapılır

saglık bakanlığı şampuan ithalatı

şampuan ithalatı

Ubb Bayi Kaydı

ubb firma kaydı danışmanlık

ubb kayıt danışmanlık

ubb yeni sürüm


Benzer Konular